Młodzieżowy Dom Kultury im. Władysława Broniewskiego

ul. Teatralna 3, 62-800 Kalisz
tel/fax 62 767 25 21

web: www.mdk.kalisz.pl

A A A

UCZEŃ i MISTRZ, łączy je pasja... luty 2022

 

ŚWIATŁO I MROK to wystawa, którą można było oglądać w Galerii SZATNIA MDK od środy 16 lutego. To kolejna prezentacja z cyklu UCZEŃ I MISTRZ. Autorkami wystawy były: Emilia Kuczyńska oraz jej uczennica Klara Pierzchalska.

Emilia Kuczyńska jest absolwentką Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Od wielu lat uczy plastyki w dwóch kaliskich szkołach: Szkole Podstawowej Nr 14 oraz Niepublicznej Szkole Podstawowej KSO Edukator.

Klara Pierzchalska natomiast to jedna z najbardziej uzdolnionych plastycznie uczennic kaliskiej „14”, zauważona i wytypowana do wystawy przez swoją nauczycielkę, która tak mówi o wspólnym projekcie: „Jesteśmy z dwóch światów, robimy zupełnie inne rzeczy, ale łączy nas wspólna pasja tworzenia. Kiedy otrzymałam propozycję wystawy, nie miałam wątpliwości, że to właśnie Klara będzie osobą zasługującą na swój debiut”.

Pani Emilia Kuczyńska prezentuje cykl prac malarskich, w którym motywem przewodnim są słoneczniki. Inspiracją do ich powstania były dzieła Vincenta Van Gogha. „Maluję, ponieważ sprawia mi to przyjemność. Świat słoneczników, do którego się przenoszę, staje się światem bajkowym, ale w takim - w świecie marzeń - czuje się najlepiej”.

Wśród prac prezentowanych przez Klarę można zobaczyć studyjne prace rysunkowe martwych natur, prace malarskie na płótnie oraz serię portretów: tych w stylu mangi oraz tych z mrocznych zakamarków wyobraźni autorki. Warto dodać, że Klara kształci obecnie swój warsztat plastyczny w pracowniach plastycznych MDK i jeszcze w tym roku będzie zdawać do Liceum Sztuk Plastycznych w Kaliszu.

Cieszymy się bardzo, że mimo nadal panującej pandemii nasze wernisaże odwiedzane są przez liczne grono zaproszonych gości. Podobnie było tym razem. Wydarzeniu towarzyszyła ciepła, przyjazna atmosfera, którą wspólnie wszyscy tworzą. W tym samym klimacie odbyło się powitanie gości i otwarcie wystawy przez gospodarza MDK, panią dyrektor Beatę Paszak.

  • Klara Pierzchalska
  • Emilia Kuczyńska