Młodzieżowy Dom Kultury im. Władysława Broniewskiego

ul. Fabryczna 13-15, 62-800 Kalisz
tel/fax 62 767 25 21

web: www.mdk.kalisz.pl
e-mail: mdk.konkursy@op.pl

A A A

Międzynarodowo

 • Kaliscy młodzi artyści w Hamm sierpień 2018

  W pierwszym tygodniu sierpnia siedmioosobowa grupa tancerzy z MDK pod opieką p. Ewy Paczkowskiej, wraz z muzykami z Technikum Budowy Fortepianów i uczennicą Liceum Plastycznego, wzięła udział w wydarzeniu organizowanym przez nasze partnerskie miasto Hamm. Projekt "Kultura spotyka kultury" skierowany był do młodzieży z Turcji, Włoch, Francji, Anglii, Bośni i Hercegowiny i Polski. Ideą wakacyjnego spotkania było zgromadzenie międzynarodowej młodzieży na warsztatach muzycznych, tanecznych i plastycznych i zakończenie ich wspólnymi prezentacjami. Program przygotowany przez organizatorów był szalenie napięty.  Przedpołudniowy trzygodzinny trening, obiad i kolejny dwugodzinny nie kończyły dnia, wieczorem czekała na nas kolacja i wspólna zabawa. Aż wreszcie w niedzielę nadszedł moment prezentacji efektów naszej ciężkiej pracy. Każde miasto przedstawiało też przygotowany wcześniej program - wizytówkę swoich umiejętności, zainteresowań, tradycji. Nasi tancerze z grup AQUA, DANA DA i TPiT "Patrimonium" zaprezentowali stworzoną przez p. Magdalenę Mazurowską oryginalną choreografię, która wywarła niezapomniane wrażenie. Mimo zmęczenia młodzież bawiła się świetnie. Okazało się, że młodzi ludzie z całej Europy mają podobne zainteresowani i nurtują ich te same problemy. Trudno było nam wyjeżdżać z Hamm, ale dzięki portalom społecznościowym nawiązane kontakty będą trwać nadal.

   

  Śledźcie MDK-owskiego FB, tam będą pojawiały się kolejne zdjęcia z wyjazdu.

   

   

  >> więcej
 • Polsko - niemiecki projekt w MDK lipiec 2018

  W dniach od 15 do 19 lipca Młodzieżowy Dom Kultury w Kaliszu gościł, po raz dwunasty, młodzież i kadrę z Jugendzentrum w Hamm w ramach partnerstwa między naszymi miastami. Nasze spotkanie zaczęło się w niedzielny poranek na kaliskim dworcu, gdzie grupa wychowanków MDK oczekiwała na koleżanki i kolegów z zaprzyjaźnionej placówki.

   

  Nad przygotowaniem programu wymiany i projektu p.n. „Sztuka łamie bariery” ekipa MDK pracowała od kilku miesięcy, wymagał on od dyrekcji, nauczycieli i uczestników pełnej współpracy od samego początku. Dzięki dobrze zaplanowanemu czasowi udało nam się, w ciągu 5 dni, dużo wspólnie przeżyć: zwiedzieć i „posmakować” Kalisz, poznając jego historię i teraźniejszość – m. in. obserwowaliśmy proces powstawania instrumentów w Fabryce Fortepianów „Schimmel”, dotarliśmy także do Łodzi, by dokonać kilku interesujących eksperymentów z dziedziny fizyki i chemii i wreszcie odbyliśmy szereg integrujących i inspirujących warsztatów, które odbyły się w MDK pod okiem naszej kadry. Zaczęliśmy od „migania”, które złamało bariery nieśmiałości, potem wkroczyliśmy w świat sztuki i połączyliśmy język migowy z teatrem. Rozumiejąc się już bez słów, pochłonął nas bezkresny świat abstrakcji. Na warsztatach plastycznych, inspirując się pracami kaliskiego artysty Michała Mąki i „street artu” powstały wielkoformatowe prace. Młodzież oddała się tworzeniu z entuzjazmem, a efekt ich pracy będzie widoczny w przestrzeni MDK.

  Ale dla nas, uczestników i opiekunów wymiany, oprócz celu, metod i środków wpisanych w realizację projektu, rzeczą najważniejszą, istotą spotkania jest osiągnięcie wspólnego tempa, porozumienia - nawet bez słów - w każdym z tych działań. Efekt? Ilości wspólnie zjedzonej pizzy, wspólnie śpiewanych piosenek podczas spacerów po Kaliszu, zagranych partyjek w piłkarzyki, a przede wszystkim pojawiających się łez, gdy autobus podjechał, by odebrać grupę z Hamm, pozwala nam stwierdzić, że to wszystko ma sens! Poznaliśmy się, polubiliśmy, osiągnęliśmy porozumienie na każdej płaszczyźnie. Wychowankowie z MDK są pewni przyjaciół w Hamm i już cieszą się na kolejne spotkanie, które za rok odbędzie się właśnie tam - w Hamm.

  A to wszystko było możliwe dzięki dofinansowaniu przez organizację Polsko – Niemiecka Współpraca Młodzieży i Miasto Kalisz oraz ogromne zaangażowanie wychowanków, nauczycieli i rodziców z Młodzieżowego Domu Kultury.

   

  >> więcej
 • Polsko - niemieckie wakacje w MDK lipiec 2018

  W niedzielny poranek, na Dworcu PKS, wychowankowie i kadra z MDKu powitała grupę z Jugendzentrum z Hamm Rhynern. Potem już w pełnym składzie zapakowaliśmy się do autokaru i rozpoczęliśmy nasz wakacyjny projekt. W tym roku pod hasłem "Sztuka łamie bariery" będziemy działać plastycznie na dużych formatach. Mamy nadzieję, że pogoda nie pokrzyżuje nam planów i będziemy mogli pracować pod gołym niebem. Ale najpierw był odpoczynek po podróży, integracja w MDK i rzucenie okiem na Kalisz z "lotu ptaka".

  W wymianie bierze udział 30 osobowa grupa wychowanków i kadra z Młodzieżowego Domu Kultury w Kaliszu i Jugendzentrum w Hamm Rhynern. Nasze coroczne wakacyjne spotkania mają już ponad 20-letnią tradycję i są możliwe dzięki dofinansowaniu przez organizację Polsko - Niemiecka Współpraca Młodzieży.

   

  >> więcej
 • Hamm 2017

  MDK z wizytą w Hamm lipiec 2017

  W drugiej połowie lipca reprezentacja wychowanków i kadry Młodzieżowego Domu Kultury wyjechała do Hamm. Przez tydzień byliśmy gośćmi przyjaciół z Jugendzentrum – placówki z którą utrzymujemy nieprzerwane, systematyczne kontakty od 21 lat. Gospodarze, jak zwykle, postarali się, aby obu grupom się nie nudziło i czas, który wspólnie spędziliśmy był wypełniony po brzegi. Młodzież wzięła udział w warsztatach STOP MOVIE, podczas których polsko - niemiecki zespoły stworzyły, znakomicie się przy tym bawiąc, krótkie filmiki animowane. Ich kanwą były lata osiemdziesiąte i jubileusz 30-lecia Jugendzentrum w Hamm Rhynern. Poza tym odwiedziliśmy słonia w Maximilian Parku, a że pogoda dopisywała, mogliśmy ochłodzić się w parkowych wodnych atrakcjach. Trzeciego dnia pobytu czekała nas największa niespodzianka - wyjazd do MOVIE PARK. Różnej wielkości roller coastery, karuzele, tunele strachu, kolejki wodne, diabelskie młyny i wiele innych urządzeń spod znaku "przygoda" zaspokoiły potrzeby nawet najbardziej żądnych wrażeń. Kolejnego dnia zorganizowana została gra miejska w celu poznania miasta, a wieczorem dyskoteka w Jugendzentrum. Każdy dzień dopełniały gry i zabawy na świeżym powietrzu i długie rozmowy w trzech językach. Kiedy odjeżdżaliśmy nie zabrakło łez i obietnic spotkania już za rok, tym razem w Kaliszu.

   

  Wakacyjne spotkania i realizowanie wspólnych projektów przez dzieciaki i młodzieży z MDK i Jugendzentrum są możliwe dzięki dofinansowaniu przez Polsko – Niemiecką Współpracę Młodzieży.

  >> więcej
 • Międzynarodowo w MDK czerwiec 2017

  Przedstawiciele czterech partnerskich miast Kalisza: niemieckiego Hamm, słowackiego Martina, belgijskiego La Louviere oraz francuskiego Hautmont, odwiedzili Młodzieżowy Dom Kultury w piątek, 9 czerwca 2017 r.. Towarzyszyli im Pani Małgorzata Zarzycka i Pan Edward Prus kaliscy radni, członkowie Komisji Edukacji, Kultury i Sportu. O działalności MDK, jedynej w Kaliszu publicznej placówki oświatowej oferującej bezpłatne zajęcia pozaszkolne dla dzieci, młodzieży i osób niepełnosprawnych, opowiedziała gościom Pani Beata Paszak dyrektor instytucji. Pokazała wszystkim bazę MDK: Galerię SZATNIĘ ze studiem nagrań i salą prób, pracownie, między innymi, szkutniczą, trzy plastyczne (różniące się bardzo charakterem, wyposażeniem i przeznaczeniem), sale taneczne i muzyczne. Duże wrażenie na zwiedzających zrobiła garderoba – "królestwo" TPiT PATRIMONIUM oraz wyłaniające się na każdym odwiedzanym piętrze wystawy plastyczne: indywidualna "Grafiki i rysunki Julii Góreckiej", pokonkursowa "Cztery Pory Roku" i fotograficzna "Życie drzew" (otwarcie 14 czerwca 2017 – serdecznie zapraszamy). Choć delegacje miały bardzo napięty grafik to zadawali gospodarzom mnóstwo pytań. Był także czas na wymianę kontaktów i pomysły na rozszerzenie współpracy. Młodzieżowy Dom Kultury może się pochwalić nieprzerwanym (od 1996 roku) przyjacielskimi kontaktami z kadrą i wychowankami Jugenzentrum w Hamm Rhyner. Już za dwa miesiące nasza "załoga" rusza w kolejną podróż do Niemiec.

  >> więcej
 • Polsko - niemieckie wakacje w MDK - lipiec 2016

  20-letnią tradycję mają spotkania wychowanków Młodzieżowego Domu Kultury i Jugendzentrum z Hamm-Rhyner. W tym roku spędziliśmy wspólnie 5 cudownych lipcowych dni pod niebem Kalisza. Minęły błyskawicznie, wypełnione odkrywaniem naszego miasta, jego historycznych i rekreacyjnych atrakcji oraz wizytą w kaliskim ratuszu i miłym spotkaniem z Panem Grzegorzem Sapińskim prezydentem miasta. Naszym przyjaciołom z Niemiec pokazaliśmy także stolicę Wielkopolski - Poznań z jego gwarną starówką i sportowo skażoną Maltą. Podsumowanie corocznego spotkania odbyło się w Galerii SZATNIA w Młodzieżowym Domu Kultury. Jest ono możliwe dzięki finansowemu wsparciu organizacji Polsko - Niemiecka Wymiana Młodzieży.

  >> więcej
 • Barcelona 2015

  Nasi w Barcelonie - grudzień 2015

  Dwa zespoły artystyczne z Młodzieżowego Domu Kultury: Teatr Pieśni i Tańca "Patrimonium" wraz z Teatrem "Na Widoku", dzięki wsparciu Pana Grzegorza Sapińskiego Prezydenta Miasta Kalisz oraz Pana Józefa Podłużnego Wójta Gminy Godziesze Wielkie zaprezentowały spektakl pod tytułem "Kraina nocy i dni" w Barcelonie. Widownią kaliskich artystów była mieszkająca w Hiszpanii Polonia. Występ, jak i jarmark zorganizowany z okazji tego wydarzenia, odbył się w "mikołajkowy" weekend i cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Dla obu grup wyjazd był niezwykłym doświadczeniem i przygodą, którą zapamiętają na całe życie.

  >> więcej
 • MDK u austriackiej Polonii - listopad 2015

  Teatr Pieśni i Tańca PATRIMONIUM oraz Teatr na Widoku wraz ze swoimi nauczycielami: Violettą Graczyk i Włodzimierzem Garsztką byli gośćmi austriackiej Polonii w Linz. Młodzi kaliszanie, reprezentujący Młodzieżowy Dom Kultury i IV Liceum Ogólnokształcące, widowiskiem słowno - muzyczno - tanecznym pt. "Świt" uświetnili obchody z okazji Święta Niepodległości. Występ: jego patriotyczny charakter, energia na scenie, zaangażowanie młodzieży i ich artystycznych opiekunów bardzo spodobało się zgromadzonej publiczności. Pan Julian Gaborek - prezes Wspólnoty w Górnej Austrii zapewnił, że przygoda dzieci i młodzieży z Kalisza w Linz na pewno będzie miała ciąg dalszy.

  >> więcej
 • Wakacje w Hamm 2015

  Wakacje 2015 w Hamm

  Grupa młodzieży z MDK spędziła pierwszy tydzień wakacji w Hamm, u  przyjaciół z Jugendzentrum. Nasze spotkanai mają już 20-letniaą tradycję i są możliwe dzięki wsparci Fundacji Polsko Niemiecka Wymiana Młodzieży. Oto relacja uczestników projektu: Naszą przygodę w Hamm zaczęliśmy od poznania się, czyli zabaw integracyjnych. Kasia mówi o tym tak: "Zabawy integracyjne pomogły mi przede wszystkim w zapamiętaniu imion innych uczestników wymiany oraz w poznaniu ich." Drugiego dnia poszliśmy zwiedzać miasto. "Gdy zwiedzaliśmy Hamm moją uwagę przykuły słonie- symbol miasta."- mówi Hania. Następnie ....

  >> więcej
 • fot. ERASMUS+ Hamm

  Uczestnicy Projektu ERASMUS+ już w domu...

  W dniach 22–28 września 2014 ośmioro wychowanków MDK Kalisz wzięło udział w międzynarodowym projekcie Erasmus+. Wymiana miała charakter stypendialny i stanowiła wyróżnienie dla utalentowanych młodych ludzi z pracowni plastycznych, teatralnych i językowych MDK, którzy pod opieką nauczycieli p.Magdaleny Żarneckiej i p.Tomasza Kubisa spędzili pełen wrażeń, ale zarazem bardzo pracowity tydzień w Hamm, mieście partnerskim Kalisza.

  >> więcej
 • Hamm 2014

  MDK w Hamm

  10 osobowa grupa z Młodzieżowego Domu Kultury, od niedzieli 21 września 2014, przebywa w Hamm. Kaliszanie wspólnie z Niemcami z Hamm, Grekami z Salonik i Turkami z Afyon uczestniczą w międzynarodowym projekcie "Europa jest różnorodna" w ramach ERASMUSA+.

  >> więcej
 • Hamm 2014

  Nowy projekt w MDK

  ERASMUS+ to zupełnie nowe wyzwanie dla Młodzieżowego Domu Kultury w Kaliszu. Zaproszenie do tego międzynarodowego projektu otrzymaliśmy już w styczniu 2014 roku podczas wizyty Dyrekcji MDK w Hamm. Teraz przyszedł czas na dogadanie szczegółów. Nasi nauczyciele: Pani Magda Żarnecka i Pan Tomasz Kubis spotkali się z przedstawicielami wszystkich uczestników projektu: Niemcami, Grekami i Turkami również w Hamm. Wychowankowie MDK do Niemiec wyjadą już 21 września.

  >> więcej
 • Kalisz - Hamm 2014

  Setki uścisków, tysiące buziaków, morze łez i obietnica spotkania w tym samym składzie już za rok to efekt pożegnania przyjaciół z Hamm z wychowankami MDK w środę na kaliskim dworcu. Organizacja tegorocznych warsztatów teatralnych "Może razem zagramy" była możliwa dzięki dofinansowaniu przez Polsko - Niemiecką Współpracę Młodzieży (PNWM), Miasto Kalisz i ogromne zaangażowanie kadry, wychowanków i rodziców obydwu placówek.

  >> więcej
 • MDK Kalisz 2014

  Polsko - niemieckie spotkanie w MDK

  Od soboty 5 lipca Młodzieżowy Dom Kultury jest gospodarzem wakacyjnego spotkania młodzieży: wychowanków MDK i Jugenzentrum Hamm Rhyner. Przyjaźń między naszymi placówkami trwa nieprzerwanie od 1996r. Odwiedzamy się regularnie co roku, dzięki dofinansowaniu przez Polsko - Niemiecką Współpracę Młodzieży, realizując wspólne projekty. Tym razem motywem przewodnim są warsztaty teatralne, przewrotnie dla polsko - niemieckiej grupy, w języku angielskim.

  >> więcej
 • Spotkania polsko - niemieckiego ciąg dalszy...

  Każdy dzień wakacyjnego spotkania wychowanków Młodzieżowego Domu Kultury i Jugendzentrum Hamm Rhynern to setki wrażeń mnożonych przez 29, bo tylu uczestników liczy nasza międzynarodowa grupa. O sobocie i niedzieli już pisaliśmy, dzisiaj zrelacjonujemy kolejne dni i kolejne wydarzenia. W poniedziałek, pod kierunkiem Majki Graf zgłębialiśmy tajniki aktorstwa. Zajęcia i pogoda były tak wyczerpujące, że dwie godzinki spędzone na basenie uratowały nam życie. Wieczorem grupa MDKowska zrewanżowała się gościom - polskim wieczorem w Klubie Nastolatka.

  >> więcej
 • W Linz, Austria 2014

  Zagraniczne występy

  W piątkowy poranek 16 maja 2014, dziecięcy zespół teatralny Bez nazwy działający w Młodzieżowym Domu Kultury w Kaliszu, w składzie: Ada Wojterska, Joanna Łęgowska, Julia Bochat, Julia Spychałowicz, Kinga Kurczyńska, Katarzyna Krawczyk, Aleksander Wawrzyniak i Adam Paczkowski, wyruszył w daleką podróż. Po wielu godzinach drogi zniecierpliwione dzieci i ich opiekun, Rafał Paczkowski, dotarli do celu podróży, do Linz w Austrii. To tutaj następnego dnia czekał ich występ. Spektakl przygotowany przez zespół pt. ”Kłopoty małej czarownicy” miał być głównym punktem uroczystości związanych z obchodami Dnia Matki wśród Polonii austriackiej.

  >> więcej
 • MDK 2014

  Goście z Belgii w MDK

  Młodzieżowy Dom Kultury był jednym z punktów programu wizyty gości z Belgii w Kaliszu. Philoppe Neus, Catherine Paradis i Melanie Dumoulin, z zaprzyjaźnionego z Kaliszem La Louviere, zwiedzili MDK i zapoznali się ze specyfiką naszej placówki. Byli pod wrażeniem naszych długoletnich kontaktów z młodzieżą z innego partnerskiego miasta Kalisza - Hamm.

  Więcej o wizycie Belgów w Kaliszu na: www.kalisz.pl

  >> więcej
 • U przyjaciół w Hamm

  Panie Grażyna Dziedziak - dyrektor MDK i Beata Paszak, w dniach 16 - 18 stycznia 2014, były gośćmi Miasta Hamm. Wspólnie z niemieckimi partnerami: Heinzem Thomasem i Nadine Siebert pracowały nad przygotowaniem programu tegorocznej wizyty młodzieży z Jugendzentrum w Kaliszu, wspólnymi długofalowymi celami i metodami pracy oraz nowymi możliwościami współpracy. Był też czas na poznanie, w praktyce, niemieckiego modelu organizowania czasu wolnego dzieciom i młodzieży.

  >> więcej
 • fot. Willi Pleschberger

  Kaliski Chór Nauczycielski na konkursie w Austrii

  Od 4 do 7 lipca 2013 Kaliski Chór Nauczycielski brał udział w jubileuszowym - 50 Międzynarodowym Konkursie Chóralnym w Spittal an der Drau w Austrii. Do udziału w konkursie zgłoszono 60 chórów z całego świata, z których wyłoniono stawkę 9 zespołów. Nasz chór został zakwalifikowany jako jedyny z Polski, mając za konkurentów chóry z USA, Austrii, Węgier, Serbii, Indonezji, Czech, Hiszpanii, Włoch. W ramach programu konkursowego wykonaliśmy utwory polskich i zagranicznych kompozytorów w dwóch kategoriach: folk i program dowolny, a także niezwykle trudny zestaw utworów obowiązkowych. Niezwykle wysoki poziom wykonawczy tegorocznego konkursu nie pozwolił nam stanąć „na pudle”, jednak nasza prezentacja została nagrodzona burzliwymi oklaskami i uznaniem ogromnie muzykalnej i wyrobionej publiczności konkursowej, dała nam także wiele satysfakcji, stanowiła wspaniałe doświadczenie w krótkiej wszak historii chóru.

  >> więcej
 • Logo PNWM

  Na wakacjach w Hamm

  Dwunastoosobowa grupa wychowanków z MDK spędziła tydzień pełen atrakcji u swoich przyjaciół z Yugendzentrum w Hamm. Niemieccy gospodarze: Nadine Siebert i Vera Borngasser zadbały o każdą minutę naszego pobytu. Dużo zwiedzaliśmy, tym razem pod kątem poznawania różnorodnych kultur. Byliśmych w świątyni buddyjskiej i muzułmańskiej, raczyliśmy się także ich tradycyjną kuchnią. Spędziliśmy dzień pełen wrażeń w MOVIE PARK. Ochłody szukaliśmy na krytch i otwartych basenach.  Każdy dzień dokumentowaliśmy w cyfrowym pamiętniku. Dużo się nauczyliśmy, dobrze się bawiliśmy i zaprzyjaźniliśmy. Już odliczamy czas do kolejnego spotkania - za rok w Kaliszu.

  >> więcej
 • Hamm 2011

  Z wizytą w Hamm

  Pierwszy tydzień sierpnia 15 osobowa grupa wychowanków i nauczycieli z MDK spędziła u przyjaciół z Yugendzentrum w Hamm. W tym roku wspólnie realizowaliśmy warsztaty z pedagogiki przygody, były zabawy w terenie z elementami gier logicznych, urządzeniami GPS oraz niezwykła podniebna wspinaczka.

  >> więcej