Młodzieżowy Dom Kultury im. Władysława Broniewskiego

ul. Teatralna 3, 62-800 Kalisz
tel/fax 62 767 25 21

web: www.mdk.kalisz.pl

A A A

FINAŁ "Wolności bez nałogów" grudzień 2020

Jury w składzie: Janusz Sibiński - reprezentujący Miasto Kalisz, Beata Paszak - dyrektor MDK, Janusz Lewandowski - artysta plastyk i Magdalena Żarnecka - organizator imprez kulturalnych w MDK obejrzało 163 prace z 27 placówek i wybrało 17 nagród i tyle samo wyróżnień. Wśród laureatów znaleźli się najmłodsi twórcy: z kaliskich przedszkoli i uczniowie klas I – III ze szkół podstawowych, młodzież z klas starszych, uczniowie szkół średnich oraz liczna grupa wychowanków placówek oświatowo - wychowawczych. W konkursie wzięły też udział osoby niepełnosprawne. Zaplanowane otwarcie wystawy odbędzie się jednak tym razem bez udziału najważniejszych gości - laureatów konkursu. Nagrody, wyróżnienia oraz podziękowania dla nauczycieli będą do odbioru na portierni MDK od 9 grudnia (codziennie od godz. 9.00 do 19.00).. Wszystkie nagrodzone i wyróżnione prace będzie można zobaczyć na stronie placówki www.mdk.kalisz.pl i Facebooku, natomiast wizyta w Galerii SZATNIA możliwa jest od 14 grudnia wyłącznie przy przestrzeganiu reżimu sanitarnego, obowiązującego w placówce.

Konkurs WOLNOŚĆ BEZ NAŁOGÓW jest wspólnym przedsięwzięciem Miasta Kalisza, Młodzieżowego Domu Kultury oraz Galerii SZATNIA. Od samego początku nad Konkursem czuwają: Beata Paszak pedagog, a obecnie dyrektor MDK, dla której niełatwe życie sporej części młodych mieszkańców Kalisza jest priorytetem oraz Janusz Sibiński zastępca naczelnika Wydziału Spraw Społecznych i Mieszkaniowych UM Kalisza, który z okazji jubileuszu dzieli się z nami swoją wiedzą, doświadczeniem i refleksją z perspektywy dwóch dekad: Gdy przed dwudziestu laty powstawał pomysł konkursu plastycznego „Wolność bez nałogów”, chciałem by nie był to tylko konkurs plastyczny, ale bardziej by przybrał kształt programu profilaktycznego adresowanego do uczniów różnych poziomów edukacyjnych. Trudny temat uzależnień, zanim przybierze formę pracy plastycznej musi być „przepracowany” przez twórców prac z ich opiekunami. Stąd od początku konkursu istotną rolę odgrywają w nim nauczyciele i pedagodzy szkolni, którzy muszą swoich podopiecznych poprowadzić przez warsztat artystyczny oraz dodatkowo przez warstwę tematyczną. Zatem etap przygotowania do powstania pracy jest równie istotny, jak samo jej tworzenie. Pomimo obaw, konkurs okazał się sukcesem, a w kolejnych edycjach jury musiało zmierzyć się z dużą ilością prac i ich różnorodnością. Podczas oceny należało wyważyć zdolności artystyczne autorów oraz prawidłowość i rzetelność ujęcia tematu. Warto tu zaznaczyć kreatywność młodych twórców i ich opiekunów, która przejawiała się co roku w pracach nadesłanych na konkurs. Oprócz poruszania tematyki tradycyjnych uzależnień – od tytoniu, alkoholu, czy narkotyków, wiele miejsca zajmowała z czasem także problematyka picia alkoholu przez kobiety w ciąży, wypadków komunikacyjnych spowodowanych pod wpływem substancji psychoaktywnych, zjawiska przemocy domowej, czy w kolejnych latach problem uzależnień behawioralnych – od Internetu, zakupów, gier komputerowych, urządzeń elektronicznych, czy wreszcie od mediów społecznościowych. Ta aktualność poruszanych problemów stanowi, moim zdaniem, jeden z ważniejszych walorów konkursu.

Atrakcyjności wydarzeniu, na które składa się wiele elementów, takich jak: wystawa pokonkursowa, wernisaż, nagrody, dyplomy i podziękowania, dodaje druk KALENDARZY PROFILAKTYCZNYCH, których ozdobą są reprodukcje konkursowych prac. Kalendarze potem trafiają do wszystkich szkół, placówek i instytucji, a młodzi i dorośli kaliszanie mogą z nich się dowiedzieć, gdzie szukać pomocy w trudnych sytuacjach.

Zwycięzcom oraz ich opiekunom artystycznym serdecznie gratulujemy i zachęcamy do odwiedzenia naszej wirtualnej prezentacji. Listę laureatów jubileuszowej 20. Edycji Konkursu Plastycznego WOLNOŚĆ BEZ NAŁOGÓW znajdziecie w załączonym PROTOKOLE.

Organizatorzy

 

 • Adam Nowaczyk MDK
 • Nadia Balcerzak SP 3
 • Teresa Krawczyńska TĘCZA MDK
 • Tobiasz Fułek SP Rychnów
 • Tomasz Biruków SOSW 2
 • Tosia Machowicz MDK
 • Weronika Samulak IV LO
 • Wiktor Lewandowski SP 16
 • Aleksandra Kozłowska SP Rychnów
 • Lena Gul SP 10
 • Leonila Hlibichuk MDK
 • Magdalena Józefiak SP 10
 • Magdalena Tatarowich I LO
 • Maja Poprawa SP 3
 • Malwina Nowicka SP 11
 • Marcel Woźniak MDK
 • Marcelina Nowicka II LO